Player sayfası türkçe karakter problemi çözümü

22 December 2019

Merhabalar, yazılımın site kullanıcıları ve kötü niyetli kişiler tarafından tarafından incelenmesi ve kırılmasının önüne geçmek amaçlı html ve javascript dosyaları şifreli hale getirilip kullanıcıya o şekilde gönderilmektedir. Yazılımın kendisi tamamen şifresizdir, önbelleğe alınırken şifreli hale getirilmektedir. Siteye girildiğinde player sayfasının kaynağı bu şekilde görülmektedir.

Player sayfasında kaynak butonundaki yazı, alt yazılar kısmındaki başlıklar, jwplayerdaki alt yazı şekillendirme aracı bazı türkçe karakterler içerebilir. Şifreleme çözüldükten sonra türkçe karakterlerde bozulma yaşanılıyor.

Video sayfası şifrelemesini iptal etmek için yazılımınızdaki aşağıdaki klasör ve dosyayı bulmanız gerek. Merak etmeyin, video sayfasındaki şifreleyi iptal etmeniz kaynaklarınızın görünmesine ve açığa çıkmasına sebep olmaz, bu sayfa sadece html veriler içermektedir. Player javascript, videolar ise ajax ile arka planda yüklenmektedir.

/fireplayer/player/config.php

dosyası içerisinde WEB_CACHE_ENCODE değişkenini aramalısınız ve aşağıdaki şekilde değiştirmelisiniz.

define("WEB_CACHE_ENCODE", false);

Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra dosyanızı kayıt edip, panelden player önbelleklerini temizleyin. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.